niedziela, 4 grudnia 2011

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen


Tytuł:"Duma i uprzedzenie"
Autor:Jane Austen
Wydawnictwo:Prószyński i S-ka
Moja ocena: 6/6

Przyznaję się bez bicia, że to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Lepiej póżno niż wcale i jestem zachwycona! Ostatnio mam dni zawalone nauką i sprawdzianami więc nie posiadam za wiele czasu jednak staram się tak nim gospodarować aby starczało na wszystko, z różnym skutkiem...

W czasach które genialnie opisuje pani Austen najważniejsze jest aby dobrze wydać córki za mąż, a przed takim oto zadaniem stoi pani Bennet którą los obdarzył aż pięcioma. Stara się jak może jednak w okolicy brakuje kawalerów przystojnych, a przede wszystkim zamożnych.  Jakaż radość następuje po pogłoskach, że do pobliskiej posiadłości ma się sprowadzić wielce bogaty mężczyzna. Jednak nic nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać.

Jak zwykle napiszę o moim ulubionym bohaterze. W przypadku tej powieści jest nią oczywiście Elizabeth Bennet. Zachowanie postaci, bohaterów jest opisane w sposób przekomiczny np.pani Bennet raz denerwowała sie na swą córkę by zaraz potem opiewać się w zachwytach nad nią.

Uwielbiam romanse historyczne i tylko historyczne żadne inne nie wchodzą w grę, a przecież pani Austen tak pięknie opisuje perypetie postaci, że nie sposób nie pokochać tej książki. Ja zakochałam się od pierwszej strony(no może nie od pierwszej). Ta książka to spory problem do zrecenzowania bo tak naprawdę gdybym jeszcze coś dodała zdradziłabym całą fabułę.

Teraz jestem niestety zmuszona do przeczytania Qvo Vadis, no więc ze spuszczoną głową idę czytać.
Cześć!10 komentarzy:

 1. To moja absolutnie ulubiona książka :D Czytałam ją już chyba z 8 razy. Tak miło mi czytać jej pozytywne recenzje! A "Quo vadis" było koszmarne, przynajmniej jak dla mnie, więc współczuję xD Dziękuję za miłe słowa na moim blogu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze nie miałam okazji przeczytać książki, ale w filmie jestem zakochana. Duma i uprzedzenie już od dawna znajduje się na liście moich czytelniczych priorytetów. Problem polega tylko na tym, że ja mam dużo priorytetów :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach, ja również o tej właśnie książki zaczęłam swoją przygodę z klasyką i Jane Austen. Film również obejrzałam, do powieści się nie umywa, ale też jest wspaniały!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja w te wakacje przeczytałam "Emmę" tej autorki - również bardzo polecam. Jeśli chodzi o dumę i uprzedzenie, to nie miałam jeszcze przyjemności, ale mam nadzieję, że niebawem... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po takiej recenzji na pewno przeczytam, uwielbiam ten blog

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam jakiś czas temu i miło wspominam, muszę wrócić do tej autorki i sięgnąć po kolejne jej powieści. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To świetna książka. Czytałam ją dwa razy. Mam nadzieję, że kiedyś przeczytam jeszcze jakąś książkę tej autorki.
  A Quo vadis jest fajne przecież! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Za romansami nie przepadam, za historycznymi to już w ogóle, ale tyle dobrego naczytałam się o autorce, że przydałoby się wreszcie przeczytać coś co wyszło z pod jej pióra :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam, dawno, dawno temu. Pora sobie ją przypomniec. Czekam również na recenzję "Jane Eyre".

  OdpowiedzUsuń
 10. chyba wstyd się przyznać, ale nie czytałam tej książki i mam nadzieję, że niedługo się to zmieni :)

  OdpowiedzUsuń